varmemåler

Vil montering af målere medføre besparelser og en mere rimelig udgiftsfordeling eller medfører det blot flere udgifter.

varmemåler

Indlægaf Merkel » 22/02/2005 13:16

Er der en lov om at man skal aflæse de varmemåler der er monteret på radiator og lave udregningen ud fra dette, eller kan man lave en kollektiv fordeling, ud fra det samlet forbrug og de antal m2 en lejlighed er på??. Hvis der er en lov om dette vil jeg blive meget glad få at få en kopi eller et link til denne.
:smile8:

På forhånd tak
Merkel
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 20/10/2003 12:45

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 5/03/2005 21:51

Bestemmelserne herom findes i målerbekendtgørelsen (Bygge- og Boligstyrelsens bekendtgørelse nr. 891 af 9. oktober 1996 om individuel måling af el, gas, vand og varme, som ændret ved bekendtgørelse nr. 565 af 1. juli 1997).

Ifølge bekendtgørelsens § 8, stk. 2, er det et krav, at der i bestående bebyggelse inden den 1. januar 1999 installeres målere til måling af forbruget af varme i den enkelte boligenhed eller erhvervsenhed.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Merkel » 7/03/2005 11:24

Først tak for svaret :smile2:

Som jeg kan læse i målerbekendtgørelsen, skal man installere målerne men er man også pålagt at bruge målerne til selve udregningen af varme?? :smile9: :smile9:

På forhånd tak
Merkel
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 20/10/2003 12:45

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 8/03/2005 23:33

installere målerne men er man også pålagt at bruge målerne til selve udregningen af varme


Man er tvunget til at benytte målerne ved fordeling af varmeudgifterne. Nogen kunne måske finde på at montere målerne uden at benytte dem.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Vand, varme og el

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron