Offentlig ejendomsvurdering og valuar

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Offentlig ejendomsvurdering og valuar

Indlægaf torbennn » 13/11/2006 22:57

I disse dage tales og skrives der meget om de kommende offentlige ejendomsvurderinger. Jeg bor i en forening, der sidste år skiftede til valuar-vurdering. Mit spørgsmål er: Når man som forening får foretaget en årlig valuarvurdering (og følger denne ved fastsættelsen af andelskronen) har ændringer i den offentlige ejendomsvurdering så overhovedet betydning? Eller med andre ord: Indgår den offentlige ejendomsvurdering på en eller anden måde i valuarens regnestykke, når han laver sit arbejde?
Mvh.
Torben
torbennn
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 9/11/2005 23:22

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 14/11/2006 00:35

Boligreguleringsloven siger
§ 9. Til afkastning af ejendommens værdi afsættes på budgettet et beløb, der ikke må overstige 7 pct. af den ejendomsværdi, der er fastsat pr. 1. april 1973 ved 15. almindelige vurdering af landets faste ejendomme.

Valuaren kan derfor have brug for den gamle ejendomsværdi i sin beregning af den teoretiske leje.

Den seneste offentlige ejendomsværdi bør ikke have indflydelse på valuarens prisfastsættelse.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf PeterLib » 14/11/2006 23:06

???

Den her må du forklare, Jens! §9 virker som taget ud af en sammenhæng og rent tekstmæssigt synes jeg det er noget vrøvl!
PeterLib
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 245
Tilmeldt: 24/08/2005 22:22
Geografisk sted: København

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 15/11/2006 00:38

Lov om midlertidig regulering af boligforholdene
http://www.retsinfo.dk/_LINK_0/0&ACCN/A20060039629
indeholder alle 69 §§ + ændringer.
§ 9 står i kapitlet om beregning af lejens størrelse og § 8 og § 9 fortæller hvad der indgår i den omkostningsbestemte leje.

Da loven er indført i 1937 er det lidt morsomt at den stadig kaldes midlertidig :smile5:
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf PeterLib » 15/11/2006 10:34

Hmm, det blev jeg ikke meget klogere af.

Det mærkelige er hele det stramme cirkus mht beregning af omkostningsbestemt leje, når DE i deres retningslinier samtidigt skriver, at der må tages højde for istandsættelsesmuligheder af lejlighederne, hvilket jo må give langt videre rammer for skøn.
PeterLib
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 245
Tilmeldt: 24/08/2005 22:22
Geografisk sted: København

Indlægaf zuma » 15/11/2006 11:30

Der ses desværre at være mange valuarer, der anvender den offentlige vurdering + 10 - 15 % i deres beregning, og så regner de bagud, således at tingene hænger sammen, og det er efter min beskedne mening ganske useriøst.
zuma
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 1048
Tilmeldt: 11/06/2004 15:44

Indlægaf bayswater » 15/11/2006 12:16

Vores ejendom er ved en valuarvurdering vurderet til at være værdisat til under "halv pris", og vi kan forvente en stigning på over 100%, hvis valuarvurderingen bliver vedtaget på en kommende ekstraordinær gen.forsamling.

Man undrer sig jo... over 100%?! Hvad skal den offentlige ejendomsvurdering egentligt afspejle, når den i den grad er så meget for lav i forhold til, hvad der handles for? Er det skjult støtte til valuarer? :-P
bayswater
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 106
Tilmeldt: 17/03/2006 13:48

Indlægaf zuma » 15/11/2006 12:39

Nu har valuarerne jo ikke en indberetningspligt, så det kan "måske" være svært for Skat at kende niveauet, men jeg er enig i, at det virker en kende molbo-agtigt :smile6:
zuma
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 1048
Tilmeldt: 11/06/2004 15:44


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst

cron