Afstemning om vurderingsprincip

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Afstemning om vurderingsprincip

Indlægaf Ingeniøren » 11/03/2003 20:02

Hej.

Hvis man til den årlige generalforsamling stemmer om vurderingsprincip fx. skal være efter den offentlige vurdering eller valuar vurdering, og der opnåes stemmelighed, hvilken vurdering gælder i så fald??

Den nuværende vurdering er den offentlige vurdering.

På forhånd tak.
Ingeniøren
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 8
Tilmeldt: 9/03/2003 16:47
Geografisk sted: Aalborg centrum

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 12/03/2003 23:44

Der skal jo træffes en afgørelse om andelenes værdi.

Hvis der er stemmelighed, kan man prøve at få flere argumenter frem og derefter foretage ny afstemning.

Alternativt kan der foretages lodtrækning mellem de forslag der har fået lige mange stemmer.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Ingeniøren » 13/03/2003 09:05

En andelshaver i foreningen har spurgt vores administrator, som mener, at der ved stemmelighed fortsættes med det gl vurderingsprincip. Men det kan jeg bare ikke forstå skulle være rigtigt??

Mvh
Ingeniøren
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 8
Tilmeldt: 9/03/2003 16:47
Geografisk sted: Aalborg centrum

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 13/03/2003 10:37

Der kan selvfølgelig være specielle regler i jeres vedtægter.

Hvis I benytter samme formulering som Normalvedtægten fra 1988 står der: "Værdien af andelen i foreningens formue sættes til den pris, der er fastsat på en seneste årlige generalforsamling."

Der står ikke: "Den pris der senest er fastsat på en generalforsamling." :smile15:

Metoden med lodtrækning fremgår af Aktieselskabsloven:
§ 77. På generalforsamlingen afgøres alle anliggender ved simpelt stemmeflertal, hvis ikke denne lov eller vedtægterne bestemmer andet. Står stemmerne lige, skal valg afgøres ved lodtrækning, medmindre vedtægterne bestemmer andet.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf lund14 » 17/04/2004 11:27

hej

Vi skal stemme om vurderingsform mandag d. 19/4 på Generalforsamlingen.

Hvordan er normal praksis? Har hver lejlighed 1 stemme eller har de lejligheder, hvor der bor 2 i også 2 stemmer?

Folk der har fremlejet og ikke er andelshavere i foreningen har vel ikke stemmeret?

Vh Jakob
Jakob
lund14
Novice
Novice
 
Indlæg: 12
Tilmeldt: 15/09/2003 21:18
Geografisk sted: Aalborg

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 18/04/2004 00:02

Hver andelslejlighed har normalt 1 stemme. Hvis 2 andelshavere deles om en lejlighed skal de indbyrdes blive enige om hvad de vil stemme med lejlighedens stemme. Fremlejere har ikke stemmeret.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst