Berettigelse til ikke at tabe penge?

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Berettigelse til ikke at tabe penge?

Indlægaf jako45 » 23/02/2004 16:10

1) Vi er i vores andelsforening i tvivl om tolkningen af flg fra standardvedtægt(ABF 1996) §14 A) ...En andelshaver er uanset den af generalforsamlingen fastsatte pris berettiget til at beregne sig den samme pris for andelen i foreningens formue, som han selv lovligt har betalt....

I forbindelse med en forstående renovering kan vi nemlig forudse et fald i fald formuen, med deraf følgende nedskrivning af andelspris.

Dvs kan man i kroner og øre til en hver tid forsøge at sælge sin andel til samme pris som man selv gav, selv om forenings formue ikke længere svare til dette?

2) Kan vi ikke hæve formuen i foreningen med noget der svarer til forbedringens værdi?

:smile5:
jako45
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 23/02/2004 15:57
Geografisk sted: sjælland

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 24/02/2004 00:49

Ifølge andelsboligloven http://www.retsinfo.dk/DELFIN/HTML/A2001/0065229.htm fremgår følgende af § 5
Stk. 6. Er der ydet støtte til foreningen efter lov om sanering , lov om byfornyelse bortset fra kapitel 5 eller lov om byfornyelse og boligforbedring, kan en andelshaver uanset reglerne i stk. 2-4 ved overdragelse beregne sig samme pris for andelen i foreningens formue, som der lovligt kunne beregnes umiddelbart inden gennemførelsen af de foranstaltninger, hvortil der er ydet støtte.
Stk. 7. Uanset reglerne i stk. 2-4 kan en andelshaver ved overdragelsen beregne sig samme pris for andelen i foreningens formue, som han selv lovligt har betalt, såfremt ejendommen er opført med støtte efter lov om boligbyggeri eller lov om almene boliger samt støttede private andelsboliger m.v. og finansieret med indekslån.

Opfylder foreningen nogle af disse betingelser ?

§ 5 Stk. 3. Til de i stk. 2 anførte værdier kan lægges værdien af forbedringer udført på ejendommen efter anskaffelsen eller vurderingen.

En renovering indebærer ikke nødvendigvis ret meget forbedring i andelsboliglovens forstand.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf jako45 » 24/02/2004 15:24

Ja, vi må så vidt jeg ved tilhøre kategorien støttet privat andelsboligforening finansieret med indexlån (is20) (Ejendommen er opført som nybyggeri år 1985)
jako45
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 23/02/2004 15:57
Geografisk sted: sjælland

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 24/02/2004 23:40

Hensigten med bestemmelsen er, at andelenes værdi ikke skulle falde som følge af stigning i gælden på grund af indeksregulering.
Bestemmelsen kan nu skåne jer for fald som følge af renoveringen.

En forening som jeres kan formentlig ikke benytte en valuarvurdering som grundlag for fastsættelse af andelsværdierne.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf jako45 » 25/02/2004 02:02

Vil det sige, at vi kun er beskyttet af denne bestemmelse, så længe vi har et indexreguleret lån (5-8 år endnu), men derefter kan benytte valuarvurderingen?
jako45
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 23/02/2004 15:57
Geografisk sted: sjælland

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 25/02/2004 10:54

Det er uklart om bestemmelsen om fastholdelse af prisen fortsat gælder når indekslånene er betalt ud.
Lovbestemmelsen er omtalt i Boligstyrelsens cirkulære af 21/4 1986, men giver ingen vejledning om dit spørgsmål.
En logisk betragtning må være at bestemmelsen ikke længere kan anvendes når risikoen for voldsom indeksregulering af gælden er bortfaldet.

Jeres forening kan formentlig ikke anvende valuarvurdering, da den offentlige støtte til indekslånene ifølge § 66 a i lov om boligbyggeri kan kræves tilbagebetalt hvis andelsboligforeningen opløses. Da tilbagebetalingskravet skal medregnes i formueopgørelsen, vil valuarvurdering formentlig være uden interesse.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster