Sikring af værdistigning

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Sikring af værdistigning

Indlægaf chr » 4/03/2004 21:45

Såfremt man påtænker at sælge sin andelslejlighed og ved at der inden for de efterfølgende 6 måneder formodentlig vil ske en opskrivning af andelskronen, er det da muligt at sikre at værdistigningen tilfalder sælger ved at udarbejde en klausul/tillæg til andelsbeviset?
chr
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 4/03/2004 21:38

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 4/03/2004 22:33

Det kan du ikke hvis jeres vedtægter svarer til normalvedtægten http://www.ebst.dk/download/betankning/ ... /bil03.pdf hvor du skal kigge på § 20.

I modstrid med dette har Retten på Frederiksberg den 1/10 2003 ved en "forkert" dom godkendt en forhøjelse af andelsværdien efter modtagelse af ny højere ejendomsværdi, uden samtidig generalforsamlingsgodkendelse. Sagen indeholder særlige forhold og desuden mener jeg at dommen er "forkert". Jeg vil derfor ikke anbefale reguleringer i strid med vedtægterne.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst