Opløsning af andelsboliger til ejerlejligheder

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Opløsning af andelsboliger til ejerlejligheder

Indlægaf cyberduck » 25/06/2004 13:27

Hej.

Jeg har forgæves søgt efter en lille oplysning, som jeg nu håber at i måske ville kunne hjælpe mig med.

Jeg bor i en andelsforening der har en virkelig sund økonomi, og næsten ingen gæld. Derfor kunne jeg være interesseret i at foreslå bestyrelsen at omdanne andelslejlighederne til ejerlejligheder, grundet den nye lovgivinig om at man kan optage realkreditlån i andelsboliger pr. 01/01/05 (kan blive noget træls noget).

Det jeg ikke kan finde ud af, er den "skæringsdato" hvorfra man uden større problemer kan "opløse" andelsboligforeninger og lave lejlighederne om til ejerlejligheder. Kan i oplyse mig den dato?

Som jeg har forstået det, kan man, hvis andelsforeningen er nyere end denne dato, konvertere andeslboligerne til ejerlejligheder, med tinglysningen som eneste udgift.

På forhånd tak.
cyberduck
Novice
Novice
 
Indlæg: 22
Tilmeldt: 25/06/2004 13:24
Geografisk sted: Bagsværd

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 25/06/2004 14:20

Senest rettet af Admin. Jens Arentoft 15/09/2008 00:10, rettet i alt 1 gang.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf cyberduck » 25/06/2004 16:26

Hej igen.

Uha, det er noget kringlet noget! :smile3:
Nu har jeg læst alle tråde, og også det meste af ejerlejlighedsloven, men skal lige være sikker på at jeg forstår det rigtigt.

Hvis vores hus er bygget før 1/7 1966: Kan det ikke laves om.
Hvis vores hus er bygget mellem 1/7 1966 og 1977: Kan det laves om.
Hvis vores hus er bygget efter 1977: Kan det ikke laves om.

Er det rigtig forstået?

På forhånd tak.

/Anders
cyberduck
Novice
Novice
 
Indlæg: 22
Tilmeldt: 25/06/2004 13:24
Geografisk sted: Bagsværd

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 25/06/2004 22:04

Det fremgår af ejerlejlighedslovens § 10, at der kun kan etableres ejerlejligheder i bygninger hvis opførelse er påbegyndt efter 1/7 1966.

1977 kan du ikke bruge til noget i den forbindelse.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Øv altså

Indlægaf cyberduck » 30/06/2004 17:55

Når vores hus er bygget i 1957, altså en del før 1/7 1966, kan man altså ikke lave andelslejlighederne om til ejerlejligheder ... øv øv.

Der findes ikke andre måder at "gøre dette på" ??
(Formoder det er et dumt spg., men man ved aldrig :)

/Anders :smile7:
cyberduck
Novice
Novice
 
Indlæg: 22
Tilmeldt: 25/06/2004 13:24
Geografisk sted: Bagsværd

Re: Øv altså

Indlægaf JN » 1/07/2004 08:09

Nej,

Hvis det var muligt, hvor mange andelsboligforeninger bygget før 1966 ville du så tro der eksisterede? - 0 er mit bud.

Hvem ville dog ikke "konvertere" en andelsbolig til ex. 150.000 til en ejerbolig på 900.000 uden at det skulle koste dem noget?
mvh
JN
JN
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 132
Tilmeldt: 16/10/2003 18:17
Geografisk sted: København Ø

Re: Øv altså

Indlægaf JN » 5/07/2004 08:06

....dette er den nyeste trend for profit på andelsboligmarkedet:

http://www.jp.dk/indland/artikel:aid=2502226:fid=1458/
mvh
JN
JN
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 132
Tilmeldt: 16/10/2003 18:17
Geografisk sted: København Ø


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron