Fastsættelse af andelsværdi

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Fastsættelse af andelsværdi

Indlægaf Den hesteglade » 31/01/2005 12:55

Jeg vil gerne stille følgende spørgsmål vedrørende prisfastsættelse af andelslejlighed.

Hvor gammel må ejendomsvurderingen være når den skal indgå i beregningen af andelskronen?

Er det korrekt at den højst må være 18 mdr gammel?

I min andelsboligforening anvender vi en ejendomsvurdering fra den 01.10.2003.

Er det korrekt at det er ulovligt at anvende denne vurdering efter den 01.04.2005 - da denne på dette tidspunkt er 18 mdr gammel?

Den hesteglade
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 31/01/2005 12:44

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 31/01/2005 18:15

Andelsboligloven siger i § 2
Stk. 2. Ved opgørelsen af foreningens formue ansættes ejendommen til en af følgende værdier, der ikke må overskrides ved opgørelsen af værdien af andelen i foreningens formue:

b) Den kontante handelsværdi som udlejningsejendom. Vurderingen skal foretages af en statsautoriseret ejendomsmægler, der er valuar. Vurderingen må ikke være mere end 18 måneder gammel.

c) Den senest ansatte ejendomsværdi med eventuelle reguleringer efter § 2 A i lov om vurdering af landets faste ejendomme.

Det vil sige at de 18 måneder kun gælder for metode b.
Når man anvender den offentlige ejendomsværdi er der ingen 18 måneders frist, men man skal benytte den seneste ejendomsværdi. En ældre højere ejendomsværdi kan dermed ikke benyttes.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron