Valuarvurdering og låntagning

Om værdien af andelen i foreningens formue, lovens 4 værdiberegningsmetoder.

Valuarvurdering og låntagning

Indlægaf JG12 » 17/03/2005 19:03

Hej alle sammen

Vores A/B anvender valuarvurdering. Valuarvurderingen betales (efter råd fra vores revisor) af fraflyttende andelshaver (hvis en evt. gammel valuarvurdering ikke kan bruges længere).

Da foreningen er lille kan der gå mere end 18 måneder (gyldighedsperiode af valuarvurd.) mellem hvert køb/salg af andele.

1) Vil der være noget galt i, at vi "taktisk" nedskriver andelsværdierne indtil den næste andelshaver ønsker at flytte (og benytte valuarvurdering)?

2) Har en midlertidig nedskrivning af andelsværdierne indflydelse på eventuelle eksisterende (nye) andelsprioritetslån?

3) Det har hele tiden været meningen, at en/den fraflyttende andelshaver skulle betale for en evt. valuarvurd. Skal vi fravige dette princip nu, for at tilgodese at andelsværdierne ikke falder 18 mdr. efter sidste salg?

Vi skal have gen.fors. d. 6/4 - hvor emnet vil komme op. Så jeg ser frem til at høre fra Jer!
Thomas Hansen
JG12
Novice på vej frem
Novice på vej frem
 
Indlæg: 31
Tilmeldt: 2/02/2005 07:32
Geografisk sted: Århus C

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 19/03/2005 16:41

http://www.retsinfo.dk/DELFIN/HTML/A2001/0065229.htm
Andelsboligloven siger:
§ 5. Ved overdragelse af en andel i en andelsboligforening, hvor der til andelen er knyttet retten til en bolig, må prisen ikke overstige, hvad værdien af andelen i foreningens formue, forbedringer i lejligheden og dens vedligeholdelsesstand med rimelighed kan betinge.
Stk. 2. Ved opgørelsen af foreningens formue ansættes ejendommen til en af følgende værdier, der ikke må overskrides ved opgørelsen af værdien af andelen i foreningens formue:

1. Taktisk nedskrivning vil formentlig kun skabe forvirring. Det afgørende er, at I ved overdragelser benytter en lovlig værdimetode.

2. Nogle banker tager hensyn til andelsværdien ved fastsættelse af renten og en midlertidig nedskrivning vil derfor være en dårlig ide. Det er op til banken om den vil acceptere en valuarvurdering der er over 18 måneder gammel.

3. Det kommer an på om banken accepterer at opgøre andelsværdien på grundlag af en forældet valuarvurdering.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Andelsværdi

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster