Formand for boligforening

Spørgsmål og svar bedes placeret i den af nedenstående kategorier som passer bedst.
Indlæg placeres kun i Diverse-kategorien hvis der ikke findes en anden passende kategori.
Der kan stilles generelle andelsbolig-spørgsmål til besvarelse af sitets øvrige brugere. Spørgsmål som kræver detaljeret indsigt i en konkret sag, kan ikke forventes besvaret.
Kig først om et lignende spørgsmål er besvaret i et af de over 12.000 indlæg der tidligere er skrevet.
BRUG GERNE SØGEFUNKTIONEN.

Formand for boligforening

Indlægaf Grizzly » 23/05/2011 19:46

Må/kan en beboerformand forlange kørselspenge fordi at han har valgt at bo i sommerhus det meste af året, når han skal til eks. bestyrelsesmøde på sin bopæl??
Grizzly
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 23/05/2011 19:23

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 23/05/2011 20:02

Nej, kun hvis det er vedtaget på en generalforsamling.

Som mudderkastning kan det tilføjes, at Planloven sætter grænser for hvor meget man må bo i sit sommerhus.

§ 40. En bolig i et sommerhusområde må bortset fra kortvarige ferieophold m.v. ikke anvendes til overnatning i perioden fra 1. oktober til 31. marts.

Planloven tilføjet link
Senest rettet af Admin. Jens Arentoft 23/05/2011 20:12, rettet i alt 4 gange.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Grizzly » 23/05/2011 20:04

hehe Tak for mudderkastet... det kan nok bruges ;-)

Og tak for svaret
Grizzly
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 23/05/2011 19:23


Tilbage til Diverse spørgsmål og svar om andelsboliger

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron