Må familiemedlemmer det?

Spørgsmål og svar bedes placeret i den af nedenstående kategorier som passer bedst.
Indlæg placeres kun i Diverse-kategorien hvis der ikke findes en anden passende kategori.
Der kan stilles generelle andelsbolig-spørgsmål til besvarelse af sitets øvrige brugere. Spørgsmål som kræver detaljeret indsigt i en konkret sag, kan ikke forventes besvaret.
Kig først om et lignende spørgsmål er besvaret i et af de over 12.000 indlæg der tidligere er skrevet.
BRUG GERNE SØGEFUNKTIONEN.

Må familiemedlemmer det?

Indlægaf Jan Krolak » 12/10/2012 11:16

Som overskriften spørger: Må familiemedlemmer der bor i en andelsboligforening, men i hver sin andelsbolig sidde sammen i samme bestyrelse?

- og må de begge tegne andelsboligforeningen ud ad til???

- og til sidst, må de som familiemedlemmer når de sidder i bestyrelse sammen underskrive checks og andet, der vedrører andelsboligforeningen???

Og til sidst: Grundene til at de må eller ikke må??

Med venlig hilsen
Jan Krolak
Jan Krolak
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 10/05/2009 09:39

Re: Må familiemedlemmer det?

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 12/10/2012 21:04

Vedtægterne bestemmer hvem der kan vælges eller ikke vælges.
Se f.eks. § 26 i normalvedtægten
http://www.andelsbolig-debat.dk/Normalvedtaegt2006.pdf

§ 27 omtaler inhabile bestyrelsesmedlemmer.

§ 29 omtaler tegningsret.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Er det korrekt svar?

Indlægaf Jan Krolak » 14/10/2012 11:09

Jeg har med interesse læst Admin. Jens Arentofts svar til mig af 12.10.2012, men det belyser ikke mit spørgsmål fuldt ud, så jeg søgte på et andet spørgsmål og fik dette svar fra Hr. Løvendahl som bedre belyser mit spørgsmål, men er Hr. Løvendahls svar korrekt?.

Står det at læse steder i andelsboligloven?

Hans svar er her nedenunder:

Ligeledes er det naturligt at to familiemedlemmer ikke må tegne andelsforeningen udadtil. Det vil sige, at disse to tilsammen ikke må underskrive checks og andre forpligtelser, som vedrører andelsforeningen.
Alt dette har kun noget med bestyrelseshabilitet at gøre, og ikke retten til at blive valgt til bestyrelsen!

De bedste hilsner
Jan Krolak
Jan Krolak
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 10/05/2009 09:39

Re: Må familiemedlemmer det?

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 14/10/2012 23:33

Her er link til det omtalte svar fra Løvendahl
viewtopic.php?f=38&t=1919

Andelsboligloven har ingen bestemmelser om hvor mange familiemedlemmer der må sidde i en bestyrelse eller hvad de må foretage sig sammen.
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... ?id=134805
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Diverse spørgsmål og svar om andelsboliger

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst