Vedligeholdelskonto

Spørgsmål og svar bedes placeret i den af nedenstående kategorier som passer bedst.
Indlæg placeres kun i Diverse-kategorien hvis der ikke findes en anden passende kategori.
Der kan stilles generelle andelsbolig-spørgsmål til besvarelse af sitets øvrige brugere. Spørgsmål som kræver detaljeret indsigt i en konkret sag, kan ikke forventes besvaret.
Kig først om et lignende spørgsmål er besvaret i et af de over 12.000 indlæg der tidligere er skrevet.
BRUG GERNE SØGEFUNKTIONEN.

Vedligeholdelskonto

Indlægaf Anglia » 4/11/2012 00:15

Jeg er fraflyttet min lejet lejlighed i en andelsboligforening pr. 1. oktober d.å. Lejligheden blev solgt som andel, og køberen overtog også lejligheden - som beset - pr. 1. oktober d.å. Jeg har ca. 3.000 kr. på min vedligeholdelseskonto, og nu er mit spørgsmål: Skal jeg ikke have udbetalt det beløb? Andelsboligforeningens administration siger, at det skal jeg ikke, og at pengene skal bruges til evt. istandgørelse? Men det er dog mig, der har opsparet pengene...Kan nogen hjælpe mig her?
Mvh Anglia
Anglia
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 4/11/2012 00:05

Re: Vedligeholdelskonto

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 4/11/2012 13:14

Som lejer kan man ikke forlange at få saldoen udbetalt ved fraflytning. Lejer kan disponere over saldoen til maling m.v. indtil lejemålet er opsagt.

Reglerne om indvendig vedligeholdelse findes i lejelovens §§ 22-24
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... 132875#KIV
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Re: Vedligeholdelskonto

Indlægaf molan » 15/11/2012 17:32

Admin. Jens Arentoft skrev:Som lejer kan man ikke forlange at få saldoen udbetalt ved fraflytning. Lejer kan disponere over saldoen til maling m.v. indtil lejemålet er opsagt.

Reglerne om indvendig vedligeholdelse findes i lejelovens §§ 22-24
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... 132875#KIV


Præsis, og det værd at understrege "indtil lejemålet er opsagt", mange tror at de kan bruge af konto ved fraflytning, men det kan man ikke. Den skal bruges inden opsigelsen af lejemålet.
molan
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 519
Tilmeldt: 23/08/2011 22:15


Tilbage til Diverse spørgsmål og svar om andelsboliger

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Bing [Bot] og 1 gæst

cron