areal på andel

Spørgsmål og svar bedes placeret i den af nedenstående kategorier som passer bedst.
Indlæg placeres kun i Diverse-kategorien hvis der ikke findes en anden passende kategori.
Der kan stilles generelle andelsbolig-spørgsmål til besvarelse af sitets øvrige brugere. Spørgsmål som kræver detaljeret indsigt i en konkret sag, kan ikke forventes besvaret.
Kig først om et lignende spørgsmål er besvaret i et af de over 12.000 indlæg der tidligere er skrevet.
BRUG GERNE SØGEFUNKTIONEN.

areal på andel

Indlægaf lenco » 6/10/2004 12:07

Jeg er andelshaver i en ejendom med 4 opgange og her kommer så spørgsmålet: Hvor stor må en andelslejlighed være? Jeg mener at det er 130 kvm, men er i tvivl. En ældre beboer skal sælge sin andel(85kvm) og har fået af vide af et bestyrelsesmedlem, at hun skal først spørge naboen(54kvm) om vedkommende vil sammenlægge lejligheden. Vi har pt. ingen ventelister. Håber at I kan svare på dette.

Med venlig hilsen

Lenco
lenco
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 6/10/2004 11:53

Indlægaf HansL » 6/10/2004 13:01

Venlig hilsen
HansL
HansL
Moderator
Moderator
 
Indlæg: 237
Tilmeldt: 19/03/2004 17:18
Geografisk sted: Storkøbenhavn

Indlægaf Andels And » 6/10/2004 13:15

Du kan læse mere om reglerne her.

http://www.kbhbase.kk.dk/kbhbase/servic ... enDocument

Tilladelsen kan ikke tages for givet. Andelshaveren ved siden af skal dog have chance for at søge om tilladelse hos kommunen ( hvis det er skrevet ind i jeres vedtægter eller almindelig praksis ). Det skal gøres hurtigst muligt...Det ville også være en god ide hvis bestyrelsen er aktivt
involveret så alle parter ved hvad der foregår.
Andels And - Bestyrelsesmedlem og lægmand. Dansk som andet sprog!!!
Andels And
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 197
Tilmeldt: 2/09/2003 22:30

Indlægaf lenco » 6/10/2004 14:05

Andels And skrev:Du kan læse mere om reglerne her.

http://www.kbhbase.kk.dk/kbhbase/servic ... enDocument

Tilladelsen kan ikke tages for givet. Andelshaveren ved siden af skal dog have chance for at søge om tilladelse hos kommunen ( hvis det er skrevet ind i jeres vedtægter eller almindelig praksis ). Det skal gøres hurtigst muligt...Det ville også være en god ide hvis bestyrelsen er aktivt
involveret så alle parter ved hvad der foregår.


Jeg siger tak for svaret, men i bolgreguleringenslov §46 stk.2 afsnit a, står der at bruttoarealet ikke må overstige 130m2. Det vil sige incl. loftrum, kælderrum, trappe osv.
På nuværende tidspunkt bliver dette areal overskredet, da sælger har både loftrum og kælderrum til rådighed.
Problemet er faktisk, at i 2 af opgangene er lejlighederne ikke særlig store(53 og 54m2) toilet på bagtrappen. I de 2 andre opgange er der mulighed for at lagt et bad og toilet ind.


Med venlig hilsen

Lenco

en bekymret andelshaver

P.S. Jeg mener absolut, at andelsboliger skal være billige og funktionelle for alle, men dette er desværre ikke tilfældet, trods boligmangel i Kbh.
lenco
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 6/10/2004 11:53

Indlægaf Andels And » 6/10/2004 20:47

Jeg mener du læser loven forkert. Det står:


§ 46. Uden kommunalbestyrelsens samtykke er det ikke tilladt at nedlægge en bolig helt eller delvis. Dette gælder, hvad enten nedlæggelsen sker ved nedrivning, ved hel eller delvis sammenlægning af 2 eller flere boliger eller ved, at boligen helt eller delvis tages i brug til andet end beboelse. Hvad der er fastsat i 1. og 2. pkt., gælder tilsvarende for enkeltværelser, der hidtil har været benyttet til beboelse, når værelserne ikke er en del af udlejerens beboelseslejlighed eller en del af et en- eller tofamilieshus, som udlejeren bebor.

Stk. 2. Kommunalbestyrelsen kan bortset fra de i stk. 1, sidste punktum, omhandlede enkeltværelser ikke nægte samtykke efter stk. 1 til sammenlægning af boliger, når følgende betingelser er opfyldt:

a) ingen af de boliger, der tilvejebringes, må have et bruttoetageareal på mere end 130 m²,

b) boligerne skal være ledige, uden at dette skyldes opsigelse fra udlejers side, efter lejelovens § 82 eller § 83, litra a-b,

c) boligerne, hvis areal forøges, er ledige som anført under b eller beboet af brugere, der ønsker at overtage den udvidede bolig.


Det vil sige at kommunen kan ikke nægte samtykke hvis bruttoetageareal er under 130 m men kan sagtens give tilladelse hvis den er større.

I vores forening har vi også politik for at afskaffe trappetoilet hurtigst muligt ved sammenlægning. Det er ikke tidssvarende!

Hvorfor er du bekymret? Har du mulighed for at få den 85m lejlighed hvis ikke der sammenlægges?
Andels And - Bestyrelsesmedlem og lægmand. Dansk som andet sprog!!!
Andels And
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 197
Tilmeldt: 2/09/2003 22:30


Tilbage til Diverse spørgsmål og svar om andelsboliger

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst