Vurdering med fejl

Om etablering, salgsværdi, lovlighed og dokumentation.

Vurdering med fejl

Indlægaf ABking » 25/01/2004 19:36

I den vurdering som en fra bestyrelsen har foretaget, der er klare fejl. Spørgsmålet er om der er andre vi kan henvende os til om dette. Bestyrelsen har tydeligt sagt at det med en vurderingsmand er noget de nok skal bestemme, jeg har ingen ret til dette. Skal vi acceptere dette?
Vi skal til at rive en væg ned mellem kækken og kammer, nogle gode råd i den forbindelse?
Venligst,
2 fra Frederiksberg:-)
ABking
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 11/01/2004 22:50

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 25/01/2004 23:12

I § 20 i normalvedtægten findes en bestemmelse om at sælger kan forlange at en skønsmand foretager vurdering ved utilfredshed med bestyrelsesns vurdering. Normalvedtægten kan ses som PDF-fil på:
http://www.ebst.dk/download/betankning/ ... /bil03.pdf
Din forenings vedtægter indeholder formentlig en lignende bestemmelse.

Inden nedrivning af vægge skal man normalt spørge bestyrelsen og eventuelt også kommunen. Vægge af mursten er som regel bærende, hvorimod vægge af brædder med puds ikke er bærende.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Forbedringer og løsøre i lejligheden

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron