Forbedringsværdi for badeværelse

Om etablering, salgsværdi, lovlighed og dokumentation.

Forbedringsværdi for badeværelse

Indlægaf lnn70 » 11/08/2003 20:49

Jeg har en andelslejlighed og denne var tidligere en lejelejlighed men jeg
overtog den som andel for ca. 1½ år siden.
Da jeg flyttede ind i lejligheden for 9 år siden, var det en ejendom uden
bad, men den tidligere lejer havde fået tilladelse til og
derefter installeret et badeværelse.
Jeg har så, siden jeg flyttede ind, haft vedligeholdelsen af badeværelset.
Jeg vil høre om jeg kan forlange penge for dette badeværelse når jeg vil
sælge min andelslejlighed ?

På forhånd tak
lnn70
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 11/08/2003 20:44

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 12/08/2003 09:07

Det fremgår af § 5 i andelsboligloven, at værdien af forbedringer i lejligheden ansættes til anskaffelsesprisen med fradrag af eventuel værdiforringelse på grund af alder eller slidtage.

Det betyder at du kun kan forlange penge for badeværelset hvis du selv har betalt forbedringsværdi for dette.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Forbedringer og løsøre i lejligheden

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst

cron