Hvidevarer - hvornår er de specielt tilpasset?!?

Om etablering, salgsværdi, lovlighed og dokumentation.

Hvidevarer - hvornår er de specielt tilpasset?!?

Indlægaf Jeanett Larsen » 17/02/2005 15:16

Jeg har lige købt en andelslejlighed i Valby, hvor jeg har modtaget en vurderingsrapport, og jeg har et spørgsmål til vurderingen.

Andelslejligheden er synet af en arkitekt, som har sat kølefryseskab og ovn/komfur til at være særligt tilpasset, og derfor skal vi give 6.500 for 5-6 år gamle hvidevarer, som fagfolk siger ikke har nogen værdi idag pga."forældelse".
Jeg synes han har sat vurderingen for høj, da vi kan købe 5-6 år gamle hvidevarer på nettet for ikke over 1.000 kr.

Jeg har et spørgsmål til følgende paragraf:
Ifølge § 5 i andelsboligloven kan sælger af en andel kræve betaling for udførte forbedringer og inventar der er særligt tilpasset eller installeret i lejligheden.

Hvornår kan man sige at hårde hvidevarer er specielt tilpasset?!?
De hvidevarer der stod der, som køber vil have at vi skal overtage er jo de samme mål som dem vi har købt, og er nøjagtig de samme mål, som andre modeller i butikkerne, så det er jo standardmål... så kan de da ikke være specielt tilpasset. Eller hvordan hænger det sammen?!?

Jeg håber i kan hjælpe, for det er frustrerende at skulle give så mange penge for så gamle hvidevarer, når man faktisk kan få helt nye hvidevarer til samme pris.

Mvh
Jeanett Lemvigh Larsen
Jeanett Larsen
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 17/02/2005 14:39

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 17/02/2005 18:44

Hårde hvidevarer er som udgangspunkt løsøre.
Hvidevarer på specielle mål eller som er nedfældet i en bordplade kan betragtes som tilpasset eller installeret.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Hårde hvidevarer

Indlægaf Jeanett Larsen » 18/02/2005 09:09

Okay, dvs. at hvis ovn/komfur står mellem to køkkenskabe, men ikke passer præcist på målene, så er det specielt tilpasset?!?
Og hvis køle/fryseskab står mellem et køkkenskab og en væg, selvom der er masser af plads ved siden af, så er det specielt tilpasset?!?

Har nemlig forstået det sådan at specielt tilpasset, betyder at det så er specielt installeret, eller fx. indbygget i væggen eller lignende.
Og ikke bare at det står mellem 2 køkkenskabe.
Jeanett Larsen
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 17/02/2005 14:39

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 18/02/2005 21:20

Standardhvidevarer er vist 60 cm brede og er løsøre.
Hvis en andelshaver har fået specialfremstillet et komfur på 53,5846 cm. i bredden så det lige præcis passer ind i et mellemrum, så er det tilpasset.

Hvis du ikke vil købe løsøre skal du give besked om det inden du overtager lejligheden.
http://www.ejendomsadministration.nu/vu ... lighed.htm

De hvidevarer der stod der, som køber vil have at vi skal overtage er jo de samme mål som dem vi har købt, og er nøjagtig de samme mål, som andre modeller i butikkerne

Det lyder som løsøre.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Forbedringer og løsøre i lejligheden

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster

cron