bytte af fremlejet andelslejlighed

Om reglerne og mulighederne for bytning af andelsbolig

bytte af fremlejet andelslejlighed

Indlægaf mbj » 2/02/2006 10:24

Jeg har en andelslejlighed som jeg fremlejer. Jeg har hørt at man ikke kan bytte når man fremlejer. Er det korrekt?
Og hvad skal man i givet fald gøre for at opnå muligheden for at bytte igen?
mbj
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 30/01/2006 10:15

Indlægaf 4ndelshaveren » 2/02/2006 11:46

nej
Senest rettet af 4ndelshaveren 2/02/2006 20:53, rettet i alt 2 gange.
4ndelshaveren
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 776
Tilmeldt: 11/11/2004 18:43

Indlægaf mbj » 2/02/2006 12:19

Jeg ejer en andelslejlighed som jeg fremlejer. Jeg har hørt at man ikke kan bytte sin andel når man fremlejer den. Er det korrekt? Og hvad skal man i givet fald gøre for at opnå muligheden for at bytte igen?
mbj
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 30/01/2006 10:15

Indlægaf kandidat » 3/02/2006 02:48

det må blive et standard svar, prøv at se i din forenings vedtægter. I den forening jeg bor i er der ikke noget der ligger til hindre for det. Bortset fra at bestyrelsen kan modsætte sig det, hvilket de skal have en god grund til.

-K-
-Kandidat-

-Har du har læst vedtægterne?-
kandidat
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 123
Tilmeldt: 19/03/2005 02:35

Indlægaf zuma » 3/02/2006 13:54

Kære mbj

Du skal være opmærksom på, at din fremlejer har nogle rettigheder efter lejeloven, hvilket betyder, at du ikke uden videre kan opsige ham for at kunne bytte lejligheden, idet alt afhængig af fremlejesituationen kan være tale om opsigelsesvarsel på alt mellem 1 - 12 måneder.
zuma
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 1048
Tilmeldt: 11/06/2004 15:44

Indlægaf mbj » 3/02/2006 15:17

Det som jeg har fået at vide er at der er krav om at man skal bebo sin lejlighed for at kunne bytte den.
Og man bor jo ikke i sin lejlighed når man fremlejer til en anden.
Jeg tænkte på at bytte efter at fremlejen er udløbet. Så det er ikke fremlejeren der er problemet.
mbj
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 30/01/2006 10:15

Indlægaf zuma » 3/02/2006 16:05

Hvis du er flyttet tilbage, kan jeg ikke se, at der skulle være et problem, hvis du ellers opfylder betingelserne i vedtægterne.

Jeg mener godt du kan bytte lejligheden straks efter fremlejeperiodens ophør og altså inden du flytter tilbage, hvis blot du i øvrigt har opfyldt vedtægternes krav om, hvornår du kan bytte. Eksempelvis er det 3 år i boligen i henhold til LL § 73.
zuma
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 1048
Tilmeldt: 11/06/2004 15:44

Indlægaf mbj » 7/02/2006 13:15

Jeg har hørt at det skulle være ca ½ år man skulle bebo lejligheden for at generhverve retten til at bytte.
mbj
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 30/01/2006 10:15

Indlægaf zuma » 7/02/2006 14:48

Nej, så længe din fremleje har været reel er der for mig at se ingen problemer. Du skal naturligvis stadig opfylde kravene til bytte i foreningen.
zuma
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 1048
Tilmeldt: 11/06/2004 15:44


Tilbage til Bytning af andelsbolig

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst