Bytning af førstegangskøb.

Om reglerne og mulighederne for bytning af andelsbolig

Bytning af førstegangskøb.

Indlægaf sofieaandahl » 24/11/2004 00:01

Ved førstegangskøb: Kan man bytte sin lejlighed til en anden ligeså snart man har købt den?

Ved salg af ejendom:
Skal ejer også udbyde ejendomme til beboerne(hvis flertallet vil) hvis det er en 'små-ejendom'? (-der er kun 5 lejemål i ejendommen). Er det kun undtagelsen hvis det er småejendom og ejer selv bor i ejendommen?

På forhånd tak:)
sofieaandahl
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 23/11/2004 23:29
Geografisk sted: Amager

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 24/11/2004 16:13

Dine byttemuligheder fremgår af vedtægterne for din forening.

http://www.retsinfo.dk/_GETDOCM_/ACCN/A20040092029
Lejeloven fortæller i § 100:
I ejendomme, der helt eller delvis anvendes til beboelse, skal udlejeren tilbyde lejerne ejendommen til overtagelse på andelsbasis, inden ejendommen overdrages til anden side.
Stk. 2. Reglerne om tilbudspligt finder anvendelse på ejendomme, der udelukkende anvendes til beboelse, og som indeholder mindst 6 beboelseslejligheder. Reglerne finder endvidere anvendelse på andre ejendomme med mindst 13 beboelseslejligheder.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Bytning af andelsbolig

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron