Areal efter sammenlægning

Om reglerne for sammenlægning af lejligheder

Areal efter sammenlægning

Indlægaf Sokken » 3/04/2003 10:00

Den gamle regel hed under 130M2 og den skulle være afløst af en der hedder 150M2 som maks størrelse.

Er det de 150M2 der idag er den gældende og i hvilken lovtekst kan jeg læse denne regel???
Sokken
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 3/04/2003 09:39

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 3/04/2003 10:32

De 130 m2 fremgår af § 46 i lov om midlertidig regulering af boligforholdene, og er den størrelse som Kommunen ikke kan nægte tilladelse til. Man kan søge Kommunen om tilladelse til etablering af en større lejlighed. Kommunen vurderer den konkrete ansøgning, men 150 m2 bliver det svært at få tilladelse til at overskride.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Sokken » 3/04/2003 11:51

Pisset i sne og bøjet i neon for min skyld... :smile19:
Betyder det at der rent faktisk forsat kun eksisteer en lov der siger 130m2 og over det skal man søge sin kommune om lov!?
Kan man søge generelt for andelsfoeningen eller skal det være ved hver lejligheds sammenlægning?
Er der nogle sager man kan bruge som præcedens eller er det udelukkende humøret på kommunens konsulent der afgør ok eller ikke ok???
Sokken
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 3/04/2003 09:39

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 3/04/2003 12:43

Ja, der eksisterer kun en lov.
Ud over denne har hver kommune har sine egne regler, der forhåbentlig håndhæves ens overfor alle ansøgere.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Apostel.net Administrator » 9/04/2003 11:11

Men sådan et sted som Kbh. synes jeg også at det er dumt at lægge to boliger sammen, da der i forvejen er så stor en boligmangel!
Eller hvad? Burde man bare tænke lidt på sig selv i første omgang og så bare sige at så må vi tage hånd om det derfra??
Apostel.net Administrator
 

Indlægaf Sokken » 11/04/2003 11:56

Efter henvendelse til Kbh. Kommunes bygge og teknik forvaltning
har jeg fået at vide at de tolker loven som følger:
de 130M² er gældende men det er netto areal der regnes med her.
Kbh kom. siger så 150M² brutto og når man så regner kælderrum, trappe, vægge og hvad der ellers regnes med som reelt ikke er bolig areal må den ikke overstige 120M².
Alle lejligheds sammenlægninger skal søges hos kommunen...

Ovenstående kan ikke læses ud af en lov tekst eller andet men kun opnåes ved at rette henvendelse til Kbh. Kom. Denne tolkning af loven bruges formentlig landet over men kan svinge fra kommune til kommune... :smile11:
Sokken
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 3/04/2003 09:39

Indlægaf Sokken » 11/04/2003 12:15

Her er linket til Kbh. kom hjemmeside hvor man kan læse om det...
http://www.kbhbase.kk.dk/kbhbase/servic ... enDocument

hvis det ikke virker gå da ind på
www.kk.dk
ind under by og bolig
vælg byggeri og
tryk på linket boligsammenlægning
:smile11:
Sokken
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 6
Tilmeldt: 3/04/2003 09:39

Indlægaf steno » 26/05/2003 15:44

Ifølge bygningsreglementet må en brandcelle i etagebyggeri maksimalt være på 150 kvadratmeter. Det vil derfor være svært at overbevise myndigheder om at give lov til sammenlægning af lejligheder hvor nettoarealet er større.

På Frederiksberg giver kommunen antagelig lov uden videre til sammenlægning af lejligheder med areal under 130 kvadratmeter, medens man ved sammenlægninger på 130-150 kvadratmeter vil se en plan for sammenlægningen, herunder at der udarbejdes tidssvarende toilet- og badeforhold. Grunden til sidstnævnte krav kan være

a) At få fornyet sanitære forhold i den eksisterende boligmasse i forbindelse med sammenlægninger
b) Gøre det mere attraktivt for børnefamilier og/eller velbetalende skatteydere at bo i kommunen
c) Undgå at sammenlagte lejligheder bliver udlejet/fremlejet til flere husstande med henblik på at forøge lejeindtægter.
steno
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 26/05/2003 15:36
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 26/05/2003 15:54

steno skrev:
På Frederiksberg giver kommunen antagelig lov uden videre til sammenlægning af lejligheder med areal under 130 kvadratmeter,


Det er rigtigt for de 130 m2 fremgår af § 46 i lov om midlertidig regulering af boligforholdene, og er den størrelse som Kommunen ikke kan nægte tilladelse til.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Sammenlægning af lejligheder

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster