Benytte sin oprykningsret og sælge til kæreste

Generelle indlæg om køb og salg af andele.
Annoncer for køb og salg kan ikke placeres her.

Benytte sin oprykningsret og sælge til kæreste

Indlægaf Jens Bundesen » 5/01/2004 15:48

Hej Jens!
Kan andelshaver benytte sin oprykningsret til ny lejlighed og sælge sin gamle til kæreste (gennem mere end to år)?
Vedtægterne er standardvedtægterne.

Mvh.
Jens Bundesen
Jens Bundesen
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 5
Tilmeldt: 23/11/2003 18:16

Re: Benytte sin oprykningsret og sælge til kæreste

Indlægaf JN » 6/01/2004 16:51

Hej Jens,

Ja umiddelbart skulle man jo mene at du kan sælge eller som det nok hedder i vedtægterne overdrage lejligheden til din kæreste. Hvorvidt hun skal indbetale beløbet via administrator til dig, eller der blot er tale om en papir ændring ved jeg ikke.
mvh
JN
JN
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 132
Tilmeldt: 16/10/2003 18:17
Geografisk sted: København Ø

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 7/01/2004 00:33

Hvis andelshaveren flytter til ny lejlighed i foreningen i henhold til § 14, c i normalvedtægten http://www.ebst.dk/download/betankning/ ... /bil03.pdf , så overgår anvisningsretten til den der flytter ud af foreningen.

Hvis andelshaveren flytter ud af foreningen kan han ifølge § 14, a sælge til sin kæreste som han har haft fælles husstand med i mindst 2 år.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf JN » 7/01/2004 09:43

Jens A.,
Jeg forstår godt det du skriver, men ingen af de to tilfælde du beskriver synes jo egentlig at kunne bruges.

Admin. Jens Arentoft skrev:Hvis andelshaveren flytter til ny lejlighed i foreningen.....overgår anvisningsretten til den der flytter ud af foreningen.

Hvis andelshaveren flytter ud af foreningen....kan han sælge til sin kæreste som han har haft fælles husstand med i mindst 2 år.


Du skriver jo netop, "....til den der flytter ud af foreningen". Men for mig at se er der jo ikke nogen der flytter ud. Så kan man vel ikke bruge §14.c eller §14.a?

Ovenstående er jo et særdeles omdiskuteret punkt for mange foreninger, men det fører måske for vidt at redegøre for en række forskellige tænkte situationer, idet det måske altid vil være forholdet for den konkrete sag, der afgør en evt. strid (stadig forudsat at man følger normalvedtægten)?
mvh
JN
JN
Ekspert
Ekspert
 
Indlæg: 132
Tilmeldt: 16/10/2003 18:17
Geografisk sted: København Ø

Indlægaf Jens Bundesen » 7/01/2004 11:10

Hej Jens
tak for svaret. I det tilfælde jeg har i tankerne ønsker fraflytter ikke at indstille nogen - er senil og på plejehjem.
Vi har således en situation, hvor 1) andelshaver har benyttet sin oprykriningsret, 2) Der er ingen ledig lejlighed - der bor en kæreste m. parrets børn. 2) Fraflytter ønsker ikke at indstille nogen (er umyndiggjort af myndighederne).
I så fald handler bestyrelsen vel ikke galt ved at sige at lejl. må overdrages til kæresten?

Mvh.
Jens Bundesen
Jens Bundesen
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 5
Tilmeldt: 23/11/2003 18:16

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 7/01/2004 21:28

Jeg synes ikke at spørgsmålet er helt klart.
andelshaver har benyttet sin oprykningsret

Mener du hans købsret efter § 14, c ?
Hvis dette er tilfældet og hvis andelshaveren flytter fra kæresten kan vi kigge i § 18, stk. 2 der giver kæresten tilladelse til at overtage lejligheden.

§ 14 c kan formentlig kun benyttes hvis der stilles en indstillingsret til rådighed, men i dette tilfælde er der ikke interesse for indstillingsretten.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 14/01/2004 22:33

Det giver mere overblik hvis spørgsmål om samme emne fortsætter i samme tråd.

Spørgsmål fra Maria:

Hej Jens. Jeg har læst dit svar Jens ang. 'benyttelse af oprykning og salg af lejlighed til kæreste'. Jeg har det sidste år haft en andel sammen med min kæreste (vi ejer den begge to). Han har forhørt sig hos formanden, som siger at jeg ikke kan købe en anden lejlighed i ejendommen - men hvordan er det muligt at han kan få en anden lejlighed, og evt. sælge den nuværende til mig? Normalt står foreningen for salg af lejligheder ved fraflytning. Hvad skal der stå i vedtægterne før et salg til mig er muligt, og i så fald hvad skal jeg sige til formanden?
På forhånd tak - Maria
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 14/01/2004 22:37

Hvis jeres vedtægter svarer til normalvedtægten http://www.ebst.dk/download/betankning/ ... /bil03.pdf skal man formentlig stille indstillingsretten til den fraflyttede lejlighed til rådighed for at kunne købe den nye.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg


Tilbage til Om køb og salg af andele.

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst

cron