Fejl i bad og ny andel

Generelle indlæg om køb og salg af andele.
Annoncer for køb og salg kan ikke placeres her.

Fejl i bad og ny andel

Indlægaf Kirstine m » 3/07/2015 20:13

Hej.
Jeg er kommet i lidt af en indviklet situation som jeg håber nogen har lidt hjælp med.
Købte en andel 1.10.14 denne andel solgte jeg til andelskronen 8 mrd senere. Her finder køber en fuge i badeværelset der er utæt og har gjort væggen fugtig. Jeg har i den tid jeg har boet der ikke lavet forbedringer og solgt til den samme pris som jeg købte for.
Fugen i badet har været det i MANGE år og der er derfor mange der har boet i lejligheden imens.
Er jeg erstatningspligtig?

Jeg er imidlertidig rykket op i en større lejlighed i samme opgang.
Denne lejlighed har været leje, og har været lejet ud til en psykisk syg i 15 år. Derfor var alt gult slidt, gamle el installationer, hul i gulve, ingen køkken ingen bad, lort på gulve. Dette var jeg bekendt med, men syntes at selve lejligheden kan blive lækker. Nu er mit spørgsmål så, er det rimeligt at betale fuld andelskrone? Hvordan er man stillet?

Hvis nogen overhoved har input er jeg taknemmelig for alle råd.

Mvh
Kirstine m
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 3/07/2015 19:57

Re: Fejl i bad og ny andel

Indlægaf molan » 6/07/2015 10:42

Kirstine m skrev:Hej.
Jeg er kommet i lidt af en indviklet situation som jeg håber nogen har lidt hjælp med.
Købte en andel 1.10.14 denne andel solgte jeg til andelskronen 8 mrd senere. Her finder køber en fuge i badeværelset der er utæt og har gjort væggen fugtig. Jeg har i den tid jeg har boet der ikke lavet forbedringer og solgt til den samme pris som jeg købte for.
Fugen i badet har været det i MANGE år og der er derfor mange der har boet i lejligheden imens.
Er jeg erstatningspligtig?

Jeg er imidlertidig rykket op i en større lejlighed i samme opgang.
Denne lejlighed har været leje, og har været lejet ud til en psykisk syg i 15 år. Derfor var alt gult slidt, gamle el installationer, hul i gulve, ingen køkken ingen bad, lort på gulve. Dette var jeg bekendt med, men syntes at selve lejligheden kan blive lækker. Nu er mit spørgsmål så, er det rimeligt at betale fuld andelskrone? Hvordan er man stillet?

Hvis nogen overhoved har input er jeg taknemmelig for alle råd.

Mvh


1. "Er jeg erstatningspligtig?", hvis der er tale om skjulte mangler, så er reglerne sådan at det har stor betydning for påtalemulighederne om der er betalt maksimalpris eller der er givet prisafslag i forhold til maksimalprisen.

Køber bør altid kræve udbedring af fejl og mangler inden sælgers tilgodehavende afregnes fra andelsboligforeningen, således at der kan tilbageholdes et beløb til udbedringen. Da det er køber som fremsætter kravet, skal køber selv dokumentere kravet. Køber kan derfor ikke nøjes med at fremsætte udokumenterede påstande.

Hvis der er betalt maksimalpris, så kan alle fejl og mangler gøres gældende mod sælger indtil 6 måneder fra overdragelsen, i henhold til andelsboliglovens § 16 om overpris. Efter udløbet af 6-måneders fristen kan køber som udgangspunkt kun gøre fejl og mangler gældende såfremt afslaget udgør mindst 3-10 procent af den samlede overdragelsessum, jf. reglerne om forholdsmæssigt afslag.
Manglende funktionsdygtighed og ulovlige installationer skal påtales.

Hvis der er givet prisafslag i forhold til maksimalprisen, kan køber ikke benytte andelsboliglovens § 16 om overpris og kan derfor som udgangspunkt ikke gøre små mangler gældende, som køber selv kunne have konstateret ved grundig gennemgang af lejligheden inden køb. Skjulte mangler kan gøre gældende såfremt afslaget udgør mindst 3-10 procent af den samlede overdragelsessum, jf. reglerne om forholdsmæssigt afslag. Der skal således skelnes mellem mangler og skjulte mangler. Skjulte mangler er mangler, som ikke kan konstateres uden meget indgriben og til dels destruerende undersøgelser

2. " Nu er mit spørgsmål så, er det rimeligt at betale fuld andelskrone? Hvordan er man stillet?"
Du har samme muligheder for at få udbrederet fejl og mangler hvis du har betalt maksimalprisen og hvis der er givet prisafslag kun gøre krav på skjulte mangler såfremt afslaget udgør mindst 3-10 procent af den samlede overdragelsessum, jf. reglerne om forholdsmæssigt afslag.
molan
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 519
Tilmeldt: 23/08/2011 22:15


Tilbage til Om køb og salg af andele.

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 4 gæster