"køber" siger at vores andelsforening er ugyldig..

Om spørgsmål i forbindelse med stiftelse af andelsboligforeninger

"køber" siger at vores andelsforening er ugyldig..

Indlægaf har grå hår » 25/05/2004 12:21

Hej folkens,

først og fremmest tak til de af jer der skriver og besvarer indlæg her! det
her forum er super!

nu har jeg så et spørgsmål en den jura-tunge ende.

Lad mig kort ridse sagen op.

-------------------------------
- En sælger ejer en bygning med ca. 20 lejligheder .
- I en årerække er disse lejligheder blevet lejet ud til private.

- på et tidspunkt, formentlig for 1.5 år siden flytter der X antal lejere ud, og disse lejligheder bliver da ikke lejet ud til anden side - dvs. de står tomme i ca. 1,5 år.

- For ca. måneder sider vælger sælger så at sælge hele ejendommen. Via en mælger af en slags findes en køber som er villig til købe ejendommen incl. de tomme lejligheder. Og på en eller anden måde har køber fået
råderetten til at anvise de fem lejligheder selvom salget skulle gå i vasken....?

- men inden sælger kan sælge til den private pengestærke enkeltperson, så skulle de eksisterende lejere jo lige høres om de ville lave en andelsforening.

- i tju hast, og inden den salgsfristen har man så fået banket en andelsforening op. der er advokat på sagen, og alt skulle være fint. advokaten har forsøgt at få køber til at opgive navne på de lejere han angiveligt har skrevet lejekontrakt i de tomme lejligheder. dette uden held. anyway, selvom disse lejere ikke var med, så var der over 50% tilslutning for at etablere andelsboligforening. så lejlighederne er blevet fordelt, eksterne indslustet osv.

- men handlen er itilsyneladende ikke helt slut. Nu påstår køber at vores andelsforening er ugyldig, fordi hans "lejere" ikke er blevet indkaldt...? og at han vil anlægge retssag.


hvad siger i jura kyndige... hvad helvede skal det betyde...?


mvh
en mand med grå hår
har grå hår
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 24/05/2004 20:23

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 29/05/2004 12:32

advokaten har forsøgt at få køber til at opgive navne på de lejere han angiveligt har skrevet lejekontrakt i de tomme lejligheder. dette uden held.

Der må komme an på hvilket svar der er givet på udlejningen.

Andelsboligloven siger i § 2, Stk. 2. Når en andelsboligforening søges stiftet ved erhvervelse af en udlejningsejendom skal tilbud om medlemskab af foreningen gives til enhver lejer af beboelseslejligheder.

http://147.29.40.90/DELFIN/HTML/A2001/0034729.htm
Lejeloven siger i § 103:
Stk. 1 Tilbudspligten opfyldes ved, at ejeren over for samtlige lejere af beboelseslejligheder fremsætter tilbud om, at en af beboerne dannet andelsboligforening kan erhverve ejendommen til samme købesum, kontante udbetaling og øvrige vilkår, som ejeren kan opnå ved salg til anden side. Vilkårene skal være af et sådant indhold, at de kan opfyldes af en andelsboligforening. Acceptfristen skal være mindst 10 uger, dog således at der ved beregning af fristen ses bort fra juli måned.
Stk. 4. Senest samtidig med tilbuddet skal ejeren give sædvanlige oplysninger om ejendommen, herunder ejendommens driftsudgifter, lejeforhold og saldi på de forskellige konti, som ejeren skal føre i henhold til denne lov og lov om midlertidig regulering af boligforholdene. Den i stk. 1 nævnte acceptfrist løber fra det tidspunkt, hvor lejerne har modtaget oplysningerne.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

udvidelse af andelsboliger fra 7 - 10 boliger

Indlægaf berta » 3/07/2005 20:38

Ifl. vedtægter er vores AB-forening på 7 boliger med mulighed for udvidelse til 10 boliger.
Andelsværdien på de 7 boliger er på kr. 375.000,- hvilket beløb er noteret på Andelsbeviset.

Nu er de 3 sidste boliger bygget/solgt og på deres andelsbevis står beløbet kr. 375.000,- også, dette til trods for at de er solgt til en pris af kr. 395.000,- (prisfastsættelse fra sidste generalforsamling).

Mit spørgsmål er så, om det er korrekt at der kun står kr. 375.000,- på de sidste 3 boligers andelsbevis.

Det vil glæde mig meget at få en tilbagemelding på dette.
berta
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 4
Tilmeldt: 31/01/2005 22:40


Tilbage til Stiftelse af andelsboligforening

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst