syn af andel

Om bestyrelsens kompetance, pligter og rettigheder.

syn af andel

Indlægaf nibi » 28/08/2008 17:52

Jeg har brug for et råd ? Vi har en andelshavder som har en sag om ulovligt byggeri Kommunen vil afholde et syn på andelen Bestyrelsen har stillet krav om at deltage i dette syn. Det vil andelshavderen ikke havde at bestyrelsen kommer i hans andel. Hvad siger loven om dette? i vores vedtægter står der ikke noget.![font=Arial] [/font]
nibi
Novice
Novice
 
Indlæg: 15
Tilmeldt: 17/12/2007 19:38

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 28/08/2008 18:10

Andelsboligloven siger ikke noget om dette, så du må kigge i lejeloven
https://www.retsinformation.dk/Forms/R0710.aspx?id=4200

§ 54. Udlejeren eller dennes stedfortræder har ret til at få eller skaffe sig adgang til det lejede, når forholdene kræver det.

Foreningen ejer ejendommen - andelshaveren har blot brugsret til lejligheden. Hvis kommunen vil besigtige ulovlige forhold vedrørende foreningens ejendom vil det falde ind under "når forholdene kræver det"

Hvis andelshaveren nægter at give bestyrelsen adgang kan bestyrelsen formentlig ekskludere andelshaveren - enten på baggrund af vedtægterne eller lejeloven.
§ 93. Udlejeren kan hæve lejeaftalen i følgende tilfælde:
c) Når lejeren modsætter sig, at udlejeren eller andre får adgang til det lejede, hvor de har ret hertil efter §§ 54, 62 og 97.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf molan » 24/08/2011 09:55

Det er som Jens skriver. Det er rigtigt at man ikke kan få adgang til lejligheden uden denne beboers samtykke, undtagen ved nødværge (eks. brand eller vandskade).

Men som nævnt kan det resultere i en eksklusion i steder for.
molan
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 519
Tilmeldt: 23/08/2011 22:15


Tilbage til Bestyrelsen

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst