Fra I/S til Andelsforening

Om boliginteressentskaber, boligkommanditselskaber, andelsforeninger, boligsamejer, boligaktieselskaber, boliganpartsselskaber og andre boligfællesskaber som ikke er andelsboligforeninger.
Om dette se også http://www.sabisaf.dk/

Fra I/S til Andelsforening

Indlægaf Mortenu » 22/01/2005 11:15

Er det muligt at omdanne et I/S til en andelsforening? Hvis ja, hvordan og hvad kan der være af fordele ulemper ved dette. Jeg er pt. bosiddende i et I/S, og da man hermed afskæres for muligheden i at tage pant i andelen, og indhente billigere boliglån, er jeg interesseret i muligheden for at omdanne.

Mvh.
MU
Mortenu
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 22/01/2005 11:06

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 22/01/2005 18:12

I kan stifte en andelsboligforening som køber ejendommen fra jeres I/S.
Der vil være udgifter til rådgiver, lån, tinglysningsafgift til pantebreve og skøde samt muligvis skat. I et I/S har I skattemæssigt fradrag for alle driftsudgifterne og skal betale skat af lejeværdi, men skattemæssigt plejer det at være en fordel fremfor en andelsboligforening. Hvis jeres I/S er ulovligt vil det være en fordel at ændre til en lovlig andelsboligforening. Købere vil hellere købe en andel i en andelsboligforening end de vil købe en anpart i et I/S.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Mortenu » 24/01/2005 10:44

Hvad skal der evt. betales skat af ved en omlægning? Hvorda defineres lovligt/ulovligt I/S. Tak for en god debat side og hurtigt svar!!!
Mortenu
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 22/01/2005 11:06

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 25/01/2005 00:23

Du må kontakte en revisor angående skatteberegning.

Der skal foretages en konkret vurdering af dokumenter m.v for det pågældende I/S for at afgøre om det er ulovligt. Man skal blandt andet bedømme om det i virkeligheden er et I/S eller om det er ulovlige anpartslejligheder som blev forbudt omkring 1976.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Tolkning af Andelsboliglovens §13 vedr et I/S

Indlægaf Claus Jørgensen » 26/08/2016 15:49

Andelsboliglovens §13 siger "Der kan ikke ske overdragelse af en anpart af en fast ejendom, såfremt der til anparten er knyttet brugsret til en beboelseslejlighed i ejendommen eller det er en forudsætning for aftalen, at erhververen opnår en sådan ret." I andelsboliger og i visse I/S'er er der jo netop knyttet brugsret til en lejlighed, og selvfølgelig burde man kunne sælge/ overdrage sin anpart/andel sammen med brugsretten. Desuden lyder det som om der er direkte modstrid mellem §13 og §12, som lyder: "Den, der overdrager en anpart af en ejendom, hvor der til anparten er knyttet brugsret til en beboelseslejlighed i ejendommen, skal inden aftalens indgåelse .." Med andre ord §12 taler om at man overdrager en anpart hvortil er knyttet en brugsret - mens §13 siger at det må man ikke. Mystisk - så hvordan skal §13 forstås?
Claus Jørgensen
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 26/08/2016 15:38


Tilbage til Særlige boligfællesskaber

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 1 gæst