Kan andelshaver medbringe sin far på generalforsamlingen?

Om indkaldelser, dagsorden, varsel, lovlighed, beslutningsdygtighed, afstemningsregler m.v.

Kan andelshaver medbringe sin far på generalforsamlingen?

Indlægaf Markblomsten » 11/01/2015 13:49

Hej - Håber der er nogle som kan hjælpe med at tolke nedenstående. Jeg sidder som formand for en lille forening med 8 andele. Der kommer af og til nogle spørgsmål som kræver lidt fortolkning af vedtægterne.

Vores vedtægter læser i § 25 stk. 3: "Adgang til generalforsamlingen har enhver andelshaver og dennes myndige husstandsmedlemmer. Administrator og revisor samt repræsentanter for andelshaverne har adgang til at deltage i og tage ordet på generalforsamlingen."

Kan en andelshaver vælge at medbringe sin far som repræsentant? Eller fortolkes ordet repræsentant, som at andelshaveren kan sende sin far i tilfælde af at vedkommende ikke selv har mulighed for at deltage?

Mvh. Johnni
Markblomsten
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 11/01/2015 13:34

Re: Kan andelshaver medbringe sin far på generalforsamlingen

Indlægaf sfb » 13/01/2015 18:42

Hej
Svaret på dit spørgsmål må være JA en kan godt tillade at han/hun tager sin Far med som ledsager
sfb
sfb
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 161
Tilmeldt: 6/01/2011 16:27
Geografisk sted: kerteminde


Tilbage til Generalforsamlinger

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster