bestyrelsens beføjelser

Om bestyrelsens kompetance, pligter og rettigheder.

bestyrelsens beføjelser

Indlægaf hanveds » 27/10/2017 18:50

Kan en bestyrelse kræve at en andelshaver deponerer 300.000 kr samt sit andelsbevis, fordi andelshaveren har lavet nogle ændringer i lejligheden på grund af at han er kørestolsbruger? Dette er noget bestyrelsen har sat i værk uden at de andre andelshavere er orienteret, skal sådanne tiltag ikke besluttes på generalforsamlingen. Er der nogen der ved noget om dette. Venligst hanveds
hanveds
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: 27/10/2017 18:18

Re: bestyrelsens beføjelser

Indlægaf Chrissander » 4/11/2017 15:21

Kort sagt... Ja.

Men det kommer naturligvis an på, hvilke ændringer der konkret er tale om det må du uddybe nærmere.
Chrissander
Novice på vej frem
Novice på vej frem
 
Indlæg: 31
Tilmeldt: 26/02/2011 12:42

Re: bestyrelsens beføjelser

Indlægaf sfb » 4/11/2017 18:01

Hej !
Mit svar er et klart NEJ Bestyrelsen kan ikke stille et sådan krav ifg. serviceloven ,
Men man kan gøre det klart at andelen skal bringes tilbage ved salg, er der så ikke penge til dette er det bare et tab.
venligst
sfb
sfb
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 161
Tilmeldt: 6/01/2011 16:27
Geografisk sted: kerteminde

Re: bestyrelsens beføjelser

Indlægaf sfb » 5/11/2017 11:50

hej.
prøv at læse serviceloven §116.

Andelsbolig

282. Det kan i nogle tilfælde tillige være relevant at indgå aftale om reetablering i forbindelse med bevilling af en boligændring i en andelsbolig.

En andelshavers ret til at lave ændringer i sin bolig vil ofte være reguleret i andelsboligens vedtægter, som kan indeholde begrænsninger i forhold til andelshaverens ret til at foretage ændringer.

Kommunalbestyrelsen bør i medfør af sin rådgivningsforpligtelse i tilfælde, hvor der opstår spørgsmål om boligændring af en andelsbolig, gøre andelshaveren opmærksom på, at der i foreningens vedtægter kan være særlige bestemmelser om andelshaverens muligheder for at foretage boligændringer.

I det omfang det på grund af foreningens vedtægter anses for påkrævet, at der indgås aftale om reetablering, vil denne aftale – i lighed med det anførte om lejeboliger – være en aftale mellem andelshaver og kommunalbestyrelse. Aftalen skal indgås samtidig med bevillingen og skal fremgå af bevillingen. Aftalen bør indeholde en beskrivelse af, hvordan reetableringen skal ske.

venligst
sfb
sfb
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 161
Tilmeldt: 6/01/2011 16:27
Geografisk sted: kerteminde


Tilbage til Bestyrelsen

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 0 gæster

cron