hænger det sammen?

Salg af foreningens ejendom for at opnå stor økonomisk gevinst.

hænger det sammen?

Indlægaf moccha » 18/07/2005 09:40

Vores forening er under opløsning og det betyder at jeg vil få ca. 0,6 mill for min lejlighed på 65 kvadratmeter.
Hvis/når jeg skal ud og finde en anden lejlighed at bo i i området (Århus) skal jeg give ca. 1,2 - 1,7 mill.
Er det ikke en ret dårlig handel?
:smile24:
moccha
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 18/07/2005 09:30

Indlægaf christian K » 18/07/2005 09:58

Næ det gør det ikke. En opløsning af foreningen hænger kun sammen hvis man alligevel skulle flytte. Du skal dog være klar over at du ikke er tvunget til at fraflytte lejligheden, du kan godt blive boende som lejer, jvf. andelsboliglovens § 4, medmindre du har skrevet under på at du vil flytte. Se de andre tråde her i forummet omkring opløsning af forening.
christian K
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 156
Tilmeldt: 7/04/2005 23:19

Indlægaf 4ndelshaveren » 18/07/2005 10:49

Selvfølgelig er det en dårlig handel.

NB: Vær opmærksom på at regeringen 20. juni har en ny lov, der gør opløsningen ulovlig.
4ndelshaveren
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 776
Tilmeldt: 11/11/2004 18:43

Indlægaf christian K » 18/07/2005 11:11

Er det ikke kun hvis foreningen sælger til sig selv? Jeg mener da ikke det er ulovligt at opløse foreningenv og sælge til en investor????
christian K
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 156
Tilmeldt: 7/04/2005 23:19

Indlægaf 4ndelshaveren » 18/07/2005 13:12

Til Christian>> Jo, hvis det er til en udlejningsinvestor er det i tråd med loven. Men så er prisen også en helt anden (læs markant lavere) så man får ikke så mange penge i hånden.
4ndelshaveren
SuperGuru
SuperGuru
 
Indlæg: 776
Tilmeldt: 11/11/2004 18:43

Indlægaf moccha » 18/07/2005 19:24

Jeg kan blive boende, men til en meget høj husleje, da priserne for lejelejligheder i Århus er ret høje. (Og det prissættes efter det.)

Er der nogen, der ved noget om, om man kan sagssøge bestyrelsen, for at have handlet for egen vinding?
moccha
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 18/07/2005 09:30

Indlægaf christian K » 19/07/2005 09:09

Øhh, nu kan bestyrelsen ikke bare sådan opløse foreningen, det kræver en generalforsamlingsbeslutning, så du kan nok ikke sagssøge bestyrelsen medmindre de bevidst har misinformeret omkring opløsningen.
Derudover mener jeg ikke bare at de kan hæve huslejen uden at lave forbedringer for et vist beløb pr. kvadratmeter, men spørg det lokale huslejenævn.
christian K
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 156
Tilmeldt: 7/04/2005 23:19

Indlægaf jeppebo » 20/07/2005 11:39

Det er klart i strid med lejeloven at sætte huslejen op uanset om ejendommen er købt af en investor. Det er også i strid med lovgivningen at genhuse lejere i en andelsboligforening, renovere deres lejligheder og genindsætte lejerne til en anden husleje. Men det ved administrator af dette site og kan sikkert uddybe det nærmere
jeppebo
Novice
Novice
 
Indlæg: 21
Tilmeldt: 28/02/2005 12:56
Geografisk sted: København

Indlægaf moccha » 20/07/2005 21:14

HUslejen BLIVER sat op til det dobbelte er meldingen.
Hvis der er nogen, der ved hvor jeg kan skaffe oplysninger om dette, så tar jeg imod med kyshånd.
Alle jeg har snakket med, incl. advokat, mener ikke der er noget at gøre, jeg må finde mig i prisen eller fordufte. :smile13:
moccha
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 18/07/2005 09:30

Salg af andelsforeningen

Indlægaf moccha » 26/08/2005 23:14

Jeg forsøger at samle nogle mennesker, som mod deres vilje, har været tvunget til at sælge andelsforeningens bygninger.
Her mener jeg altså folk, som har stemt nej til at opløse andelsforeningen.

Har du været igennem møllen eller er I ved det...så skriv til mig på nedenstående emailadresse.

På forhånd tak.

solgtud@ofir.dk
moccha
AndelsGuru
AndelsGuru
 
Indlæg: 268
Tilmeldt: 18/07/2005 09:30

Om husleje"stigning"

Indlægaf PC » 27/08/2005 10:35

Der er lige et par misforaståelser, der bør rettes.
1. Et salg skal vedtages af et flertal, jfr jeres vedtægter. At bestyrelsen tjener på det eller på anden måde har glæde af det, er ikke ulovligt.

2. Din husleje må godt stige. Du går fra at være andelshaver til at være lejer, dvs du er ny lejer i ejendommen og derfor skal have fastsat lejen fra ny. At du har boet der som andelshaver er ikke det samme. Desværre for dig.

3. Det er ikke ulovligt at sælge/opløse. Ejendommen må bare ikke blive andelsejendom de første 5 år efter opløsning, men gerne udlejning. Efter de 5 år kan den så blive andelsforening igen.

Det er selvfølgelig surt, at I har fået så relativt lidt for ejendommen, men det er vilkårene. Vi har gjort det samme i vores ABF, i indre København. Avancen er noget højere, men det er prisen på nyt jo også. Men skulle man flytte alligevel, er det en god løsning. Det var det for os: vi fik 6 x andelsværdien ud af det .....
PC
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 2
Tilmeldt: 8/04/2005 13:06


Tilbage til Salg af foreningens ejendom

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Bing [Bot] og 1 gæst

cron