Brandmur mellem to andelslejligheder

Om reglerne for sammenlægning af lejligheder

Brandmur mellem to andelslejligheder

Indlægaf Peter Castor » 21/12/2008 22:44

Jeg vil høre om man har lov til at forbinde to andelsboliger når der er en brandmur imellem dem og hvad der evt. kræves?
Mvh. Peter
Peter Castor
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 21/12/2008 21:50

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 22/12/2008 00:19

Hvis de 2 lejligheder ligger på 2 forskellige matrikelnumre må man helt sikkert ikke lægge dem sammen.

Hvis lejlighederne ligger på samme matrikelnummer kan du muligvis få tilladelse til sammenlægning. Intentionerne i brandsikringslovgivningen fra 1970érne er dog at man ikke må gennembryde brandmure.
Se https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... x?id=55206

https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... 55206&rg=8

https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... x?id=55572
Ad § 2. stk. 3 og vejledningens side 9 »Brandvægge (BS 60)».

Under og efter den anden verdenskrig er der i mange kældre - efter krav fra civilforsvaret - brudt åbninger i brandvægge. Disse åbninger skal efter civilforsvarets bestemmelser være lukkede med halvstens udmuring. Mange af udmuringerne er imidlertid ulovligt blevet fjernet i tidens løb, og hvor dette er sket, skal åbningene lukkes igen med en halvstensmur uden forbandt med de tilstødende mure, jfr. indenrigsministeriets bekendtgørelse nr. 139 af 16. april 1962 om murgennembrydninger.
Andre åbninger i brandvægge og tilsvarende adskillende konstruktioner skal lukkes med en konstruktion svarende til væggen m.m., dog mindst svarende til BS-bygningsdel 60.


https://www.retsinformation.dk/Forms/R0 ... x?id=54583
§ 2, Stk. 3. I brandvægge og tilsvarende adskillende konstruktioner skal åbninger lukkes med en konstruktion svarende til væggen m.m., dog mindst svarende til BS-bygningsdel 60.


En intakt brandmur er meget vigtig hvis en brand bryder ud, så jeg mener man bør undgå at gennemhulle sine brandmure. Jeg har set en halv ejendom brænde af - den anden halvdel slap kun uskadt på grund af en brandmur.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Peter Castor » 22/12/2008 10:22

Ok. Tak for dine gode oplysninger. Jeg forstår den store betydning af en brandmur. Jeg undrer mig bare over at en branddør på vores loft er placeret i netop samme mur. Jeg kom derfor i tvivl om en branddør kan betyde, at to andele kan sammenlægges. Jeg ved at branddøre kan holde ilden på afstand i noget tid. Burde branddøren på loftet fjernes og åbningen lukkes til igen?
Mvh. Peter
Peter Castor
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 21/12/2008 21:50

Indlægaf Admin. Jens Arentoft » 22/12/2008 11:13

Jeg er ikke ekspert i de tekniske detaljer, men i citaterne ovenfor står "dog mindst svarende til BS-bygningsdel 60. "

BS 60 betyder brandstoppende i 60 minutter.

Hvis branddøren er brandstoppende i 60 minutter er den formentlig ok.
Brugeravatar
Admin. Jens Arentoft
Administrator
Administrator
 
Indlæg: 1381
Tilmeldt: 19/02/2003 12:34
Geografisk sted: Frederiksberg

Indlægaf Peter Castor » 22/12/2008 12:11

Ok. Tak for dine svar og god jul.
Mvh. Peter
Peter Castor
Bruger
Bruger
 
Indlæg: 3
Tilmeldt: 21/12/2008 21:50


Tilbage til Sammenlægning af lejligheder

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 0 gæster

cron